Kitabınızın tanıtım çalışmaları aslında henüz kitabınız editöryel çalışma aşamasındayken başlar. Uzman kadromuz, kitabınızı okurlarınıza en doğru ve en etkili şekilde yansıtacak bir arka kapak hazırlarlar.

Yine kitabınız matbaa aşamasına gelmeden, kitabınız için hazırlanan tanıtım metinleri ve bunları en iyi şekilde yansıtan görsel çalışmalar bir yandan dağıtımcı ve kitabevlerine mail yoluyla gönderilirken, diğer yandan toplu mail gönderimleriyle geniş bir kitleye ulaştırılır. Edebiyat dergilerine kitap tanıtım metinleriniz yollanırken, bünyemizde yer alan sosyal medya hesaplarında, kitabınızın reklamı ücretsiz olarak yapılır. (Sosyal medya hesaplarımızın toplam takipçi sayısı 220.000’dir.)

Yazarın isteği doğrultusunda belirli bir meblağ karşılığında çok okunan gazetelerle de reklam görüşmeleri yürütülecek olup, öte yandan yine en doğru görsel tasarım ve metinlerle hazırlanmış sosyal medya tanıtımlarınız Karina Yayınevi’nin resmi Facebook ve Twitter hesaplarından paylaşılır. Facebook’a Karina Yayınevi tarafından verilen reklamlarla kitabınız geniş kitlelere duyurulur.

Sosyal medya demişken… Karina Yayınevi, yine talep eden her yazarı için Facebook, Twitter ve Instagram’da birer sayfa oluşturmakta, bu sayfaların görsel tasarımlarını üstlenmekte ve yazara, buradan paylaşmak üzere kitabıyla ilgili görsel materyaller sunmaktadır. Ayrıca yine yazarın dileğine bağlı olarak, küçük bir meblağ karşılığında kitabınızın tanıtım videosu Karina Yayınevi bünyesinde hazırlanabilecektir.

Burada bilinmesi gereken en önemli ayrım şudur: Yayıncılık dünyasındaki birçok yayınevi tanıtım ile reklam kavramlarını birbirine karıştırarak kullanır ve yazarına kitabına dair çok büyük reklamlar yapılacağı imajını vererek daha en başından yazarını hayal kırıklığına uğratacak bir adım atar. Yayınevlerinin yapacağı tanıtım ile bir kitabın reklam stratejisi farklı ve birbirinden bağımsız bütçelere sahip işlerdir. Örneğin siz 3000 TL’ye kitabınızı bastırabilirsiniz, bu meblağa –sınırları belli olmak üzere- tanıtım da dahildir. Ama buradan kitabınıza dair ayrıca bir reklam çalışması yapılacağını ummamalısınız. Bu maddi anlamda mümkün değildir. Reklam bütçesi basım maliyetinden çok daha yüksek ve ayrı bir kalemdir. Hiçbir yayınevi, yayımlarken örneğin 1000 TL kazandığı bir kitap için bir ajans gibi reklam çalışması yürütemez. Bugün örneğin bir ulusal gazetenin kitap ekine çeyrek sayfa reklam verme maliyeti 2.750 TL’den başlamaktadır.

Yazar, yolun en başında bu tip konularda bilgili olursa, ‘reklamınızı yapacağız’ gibi aldatmacalara karşı da uyanık olacak, işin sonunda hayal kırıklığı yaşamayacaktır.

Karina Yayınevi, bu tip boş vaatlerden uzak, kitabınızın tanıtımını bir yayınevinin yapması gereken ölçekte, eksiksiz şekilde yapmayı taahhüt eder. Özellikle sosyal medya konusunda resmi hesaplarımız dışında da sahip olduğumuz sayfalar eliyle bu konuda çok başarılı olduğumuzun altını kalınca çizelim..