Kitap yayın süreci, bir oldubitti ile sonlandırılabilecek bir süreç değildir. Yayınlanan kitap, önce dağıtımcılara, oradan kitabı satmak isteyen kitabevlerine gönderilir. Kitabevleri belirli periyodlarla sattıkları kitaba dair dağıtımcıya bir telif öderler, dağıtımcılar da kendi paylarını düştükten sonra yayınevinin telifini aktarırlar.

Türkiye şartlarında, bir kitabın telif hakkının %40’ını yazar ve yayıncı, %60’ını dağıtımcı ve kitabevi paylaşmaktadır. Karina Yayınevi, yayınladığı kitaplar için yazarına belirli bir maliyet çıkardığından, kitabın gelirinden doğan payını yazara devretmiştir. Bu nedenle, yazarlarımız, dağıtıma çıkan kitaplarından %40 pay alırlar.

Dağıtımcılar, yılda iki bir yılı dolan kitaplar için yayınevlerine ödeme yaptığından, Karina Yayınevi’de yılda iki ayı telif ödemesi ayı olarak belirlemiştir. Bu aylar, Eylül ve Şubat’tır. Bir yılı dolan yazar o yıl bu iki aralıktan hangisine denk geliyorsa o tarihte önceki yılın telifini yayınevinden alır. Burada nihai rakamları dağıtımcılardan gelen bilgiler belirlemektedir.

Yayıncılıkta altıncı yılını dolduran yayınevimiz, telif ödemeleri konusunda son derece hassastır. Kitabını bastırmak için zaten belirli bir maliyeti yüklenen yazarımızın, öncelikle o maliyeti telafi etmesi ve elbette okurlardan talep gördüğü takdirde ciddi gelirler elde edebilmesi en büyük önceliğimizdir.

Öte yandan, Karina Yayınevi, özellikle düzenli satışı olan yazarları için Okuma Odası adıyla bir e-ticaret sitesine de sahiptir. Bu siteden yapılan kitap satışlarımızda aylık 100 TL’yi geçen her yazarımızın telif hakkı aydan aya düzenli ödenmektedir. Böylece, ciddi satış rakamları yakalayan yazarlarımız, hem ödedikleri meblağı telafi etmekte hem de aylık bir gelir elde edebilmektedir.

Son olarak şunu da hatırlatalım: Kitaplarımızın telifi yazarlarımıza ait olduğundan; basılan kitapların yazar tarafından kendine alınan adedinin (Yazar kaç adet almak isterse o kadar alır) tüm telifi yazara aittir.