Yoğun emek harcayarak kitap dosyanızı tamamladınız, artık tek düşünceniz hazırladığınız bu dosyayı yayımlatmak. Rekabetin her geçen gün arttığı ve artık neredeyse yalnızca satış garantili yazarların şans bulabildiği geleneksel yayıncılık dünyasına plansız programsızca dalıp, dosyanızın editör masalarında sararmasını istemiyorsunuz;  hem çağın yeni yayıncılık anlayışı olan, özellikle yeni yazarlar için birçok artısı bulunan Destekli Bireysel Yayıncılık konusunda da bilgi sahibisiniz. Kendinizce bir  araştırma yaptınız ve Karina Yayınevi’nde karar kıldınız. E-posta, telefon ya da sosyal medya yoluyla bize ulaştınız. Ön incelememizi tamamladık, aramızda bir yayın sözleşmesi yapıldı.

Peki, bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

Editöryel çalışma: Tüm yayın sürecinizin ilk adımda en sessiz ve uzun adımı. Çoğu yazarımız, bu sürecin olabildiğince kısa sürmesi gibi isteklerle kapımızı çalabiliyor. Aslında bu, kendi kitaplarına yapabilecekleri en büyük kötülük.

Sözleşmemizin ardından, ilk adımda dosyanız ilgili editörümüze ulaştırılıyor ve editörümüz çalışmasına başlıyor. Biz editörlük çalışmalarımızda, kesinlikle yazarın metnine doğrudan müdahalede bulunmuyoruz. Öncelikli çabamız yazım hatalarını gidermek. Ardından daha detaylı bir okuma süreci başlıyor. Bu kez, kurgunuzda aksaklıklar var mı, mantık hatası yapmış mısınız, başlıklarınız doğru seçilmiş mi, kitabınızın adı ne olmalı, kitabınızı en doğru anlatacak arka kapak yazınız neler içermeli… Tüm bunlara çalışıyor, notlarımızı çıkarıyor ve sorunlu gördüğümüz noktaları yazara iletiyoruz. Editöryel süreç sonunda, kitabınızın telifi size ait olduğu için, önerilerimizi dikkate alıp almamak kararı da sizin. Ama dosyanızın için en iyisini istediğimizi bilerek, bize kulak vermenizi öneririz.

Kapak tasarımı ve tanıtım görselleri: Editörlerimizin çalışması tamamlandığında, dosyanız ilgili grafikerimize ulaşacak. Bu kez, siz de doğrudan sürece dahil olarak kitabınızın dizgisi, kapak tasarımı üzerine çalışmalarımızı birebir takip ediyor olacaksınız. Önceliğimiz sadece sizin istediğinizi üretmek değil; kitabınız için de en doğru olanı üretmek; bu noktada bazen fikir ayrılıkları yaşayacağız, sizin istediğiniz kapağa biz itiraz edeceğiz, bizim önerdiğimiz size ilk anda uygun gelmeyecek. Önemli olan şu; ikimiz aynı taraftayız, tüm bu süreç kitabınızı en doğru şekilde ortaya çıkarmak için. Ve unutmayın, son adıma gelindiğinde, o son kararı verme hakkı hep sizde.
Öte yandan kapağınız, dizginiz ve ayracınız tamamlandığında, özellikle sosyal medya tanıtımları için görseller de hazırlayacağız.

Artık baskı öncesi resmi başvurularımızı yapabiliriz.

ISBN, barkod, bandrol: Kitabınız matbaaya gönderilmeden önce Karina Yayınevi tarafından sizin adınıza Kültür Bakanlığı’na ISBN, Barkod ve Bandrol başvuruları yapılacak. Bu sayede hem kitabınız uluslararası alanda sizin üzerine kayıtlanmış olacak hem de yerine getirilmesi gereken yasal prosedür tamamlanacak.

Baskı: Yasal işlemler tamamlanıp, Kültür Bakanlığı başvurularınızın ardından, kitabınız en ileri teknolojiye sahip matbaalarda, öncelikle bir prova baskı alarak ve sizin onayınız sonrasında en kusursuz şekilde basılacak. Prova baskı örneğini PDF olarak da basılı olarak bizden talep edebilirsiniz.

Tanıtım ve Dağıtım: Kitabınız en güzel şekilde basıldıktan sonra, hem sosyal medya hesaplarımızda hem toplu e-posta gönderimleriyle hem dilerseniz sitelerimizde reklamını yayımlayarak kitabınızın tanıtımına başlayacağız. Bu sürede en önemli adım resmi tanıtım bülteniniz. Bu bülten bizden ilgili dağıtımcılarımıza, onlardan da veri tabanlarında kayıtlı tüm kitabevlerine ve internet kitap satış sitelerine ulaştırılacak.

Takip eden bir iki gün içinde kitabınız önce internet kitap satış sitelerinde sonrasında talep eden tüm kitabevleri ve zincir kitap satış mağazalarında okurların ilgisine sunulacak.

Tam bu noktada, size bir kullanıcı adı ve şifre tanımayacağız ve sitemizde yer alan Yazar Girişi bölümümüzü kullanarak, dağıtım ve sipariş süreçlerine siz de dahil olacak, sistem güncellendikçe hangi dağıtımcıya kaç kitabınızın gittiğini, nereden ne kadar iadeniz geldiğiniz anbean takip edebileceksiniz.

Fuarlar, İmza Günleri: Karina Yayınevi’nden kitabını yayınlayan her yazar, yayınevinin yıl içinde katılacağı tüm fuarlarda kendisinin imza gününün düzenlenmesini talep etme hakkına sahiptir. Bu tip organizasyonlar hem kitaplarınızı daha da öne çıkaracak hem de okurlarınızla doğrudan temas kurmanızı sağlayacaktır.
Yıl içince birçok kitap fuarında, binlerce okurumuzla bir araya geliyoruz. Bunlardan önce yayınladığımız duyurularla sizi katılacağımız fuardan haberdar edeceğiz. Talep ettiğiniz takdirde, katıldığımız her fuarda yayınevi standımızda imza günü etkinliğiniz tarafımızdan düzenlenecek. Bizden söylemesi; Karina Yayınevi’nin fuarları hem dolu dolu hem çok eğlenceli geçer. Elinizden geldiğince fuarlara katılmak kitabınızı ve yazarlık serüveninizi olumlu etkileyecektir.

Satış Sonrası: Karina Yayınevi bünyesinde yer alan tüm Türkiye’ye kitaplarımızı en hızlı şekilde ulaştırdığımız okumaodasi.com’dan satılan kitaplarınız aylık minimum 100 TL’lik rakama ulaştığı sürece buradaki telifiniz her ay hesabınıza yatacak. Genel dağıtıma çıkan kitapların telifleri ise kitap piyasaya çıktıktan 12 ay sonra yine belirttiğiniz hesaba aktarılmış olacak.

Bir yılı dolan yazarlarımızın kitaplarını ise hemen piyasadan çekmek gibi kolaycı bir yöntemi asla benimsemiyoruz. Her iki tarafın da onayı olduğu sürece kitabınız sürekli dağıtımda kalıyor ve aynı döngü içinde telif ödemeleriniz devam ediyor.

Özetle tamamı bir yıla (ve devamına) yayılacak yayın süreciniz böylece ilerleyecek.

Ve bu süreçte biz sizinle sürekli iletişim halinde olacağız, aklınıza takılan her soruyu en kısa sürede yanıtlıyor olacağız.