KİTABINIZI YAYIMLATMAYA KARAR VERDİĞİNİZDE SİZİ NELER BEKLİYOR, HANGİ KARARLARI VERMENİZ GEREKİYOR?

Kitap basım ücretleri, telif oranları, ödeme dönemleri ve merak ettiğiniz her şey…

 

Kitabınızı tamamladınız ve dosyanızı yayımlamak üzere sizin için en doğru yayınevi arayışınıza başladınız.

 

Kurumsal, bilinen bir yayınevi ile çalışın

-Yıllardır yazarlarımızdan dinlediğimiz hikâyeler ve başlarından geçmiş gerçek olayları düşünerek diyebiliriz ki:
Biz ya da başkası ama mutlaka “önce kurumsal, bilinen bir yayınevi ile çalışın.”
Bu ne demek?
Bir yayıncılık sertifikası alan herkes, yayınevi sahibi olma iddiasında bulunabilir. Ancak editörüyle, grafikeriyle, yayın yönetmeniyle, yayın dünyasındaki bilinirliği, fuar firmalarınca tanınırlığı, dağıtımcılarla olumlu ilişkileri, matbaasıyla ve önceki işleriyle size kendisini anlatabilen bir yayınevi, bu zorlu yolculuğu sizin için kolaylaştıracak, ileride doğabilecek sorunlarda da karşınızda kurumsal bir yapı bulmanızı sağlayacaktır.
Yayıncı olduğu iddiasındaki nice kişinin mağdur ettiği onlarca yazarımız oldu bugüne kadar, aman dikkat!

Çalışmayı düşündüğünüz adı sanı belli kurumsal yayınevlerini listelediniz, ilk görüşmelerinizi yaptınız ve size sundukları teklifleri, verdikleri bilgileri toparladınız. Karşınıza şöyle bir manzara çıkacak:

 

‘Kitabınızı ücretsiz basıyoruz’ söylemini mutlaka sorgulayın

-Bu yayınevlerinden bir kısmı ‘Kitabınızı ücretsiz basma’ teklifini sunacak, bir kısmı ücretli basacağını söyleyecek ama istediği ücret diğerlerinden daha düşük bir rakam olacak, büyük bir kısmı birbirine yakın rakamlar sunacak ve bu rakamlar diğerlerinden bir parça yüksek olacak.
Ne demek bunlar? Hemen açıklayalım:
Daha önce yayımlanmış ve başarı yakalamış bir kitabınız yoksa, yayın dünyasında adınız henüz bilinmiyorsa ve destekli yayıncılık firması sizin kitabınızı ücretsiz basacağını söylüyorsa biliniz ki, ya gerçekten ücretsiz basmayacaktır ya da basmayacaktır!
Açıklayalım:
Bu yeni bir moda aslında, ‘Kitabınızı ücretsiz basıyoruz’ diyen ve böylece reklam yapan yayınevlerinin bir kısmı dürüstçe bunun açıklamasını yapıp, ücretsiz basıyoruz demesine rağmen yayın aşamasında sizden para talep edileceğini(!) söylerken, bir kısmı bunu dahi söylemeden çirkin bir reklam kampanyası yürütebilmektedir. Yani aslında demek istedikleri, ‘Ücretsiz basıyoruz değil, ücret alıyoruz ama bunu güzel bahanelendiriyoruz’dur (Yayınevi olarak sadece matbaa, editör, grafiker maliyetlerini sizden alıyoruz, biz kâr etmiyoruz(!)) (Ya da şayet kitabınız şu kadar sürede şu kadar adet satmazsa kitaptan şu kadar adedi siz satın alırsınız vb.)
Buradaki asıl önemli nokta şudur: Sizden ücret almadan kitabınızı basacağını söyleyip, ardından ücret talep eden ve bunu bahanelendiren yayınevlerinin çoğu ilk baskılar için yazara telif ödemez ancak ikinci baskı olursa, ondan küçük bir yüzdeyle yazarın telifi olacağını belirtirler. Yani kitabınızın haklarının tamamını alırlar.

Kitabınızın gerçekten basılıp basılmayacağından emin olun
Son olarak, kitabınızı bir seferde 500 ya da 1000 adet basmayacaklarını da söyleyelim ki işleyişi tam olarak anlayın. Telifi bedelsiz şekilde sizden alınan kitabınızın, sanki gerçekten yayınlanmış gibi bir tanıtım bülteni hazırlanır, dağıtıcılara gönderilir ve gelen siparişler doğrultusunda günlük olarak, 5, 10, 15, 50 –o gün kaç siparişiniz varsa- kitabınız dijital baskı makineleriyle basılır. Yani ancak zaten satılmış kitabınızın baskısı yapılır ve sizden telif hakkı ödemeksizin hakları alınan kitabınız doğrudan satış adedi oranında basılarak yayıncıya kâr sağlar.
Bu elbette tercih edilebilecek bir yoldur, ancak iddia edilenin aksine, yayıncılığın ticarete en çok bulaştığı ve yayıncılığın temel felsefesinin en çok terk edildiği bir yoldur.

Ve bu yolla siz aslında -çoğu zaman- hem ücret öder hem telifinizden olursunuz.

 

Matbaa ile yayınevi arasındaki farkı unutmayın

-Bir diğer grup yayınevi, size kitaplarınızı toplu halde basacağını, dağıtımı yapacağını vs söyleyecek ancak benzerlerinden çok daha düşük bir fiyat teklifi sunacaktır.
Neden?
Cevabı çok basit, maliyetler ortaya çıkarken, temel gider matbaa ve kağıt masrafıdır. Bunun üzerine grafiker, editör, yayın yönetmeni, fuarlarda tutulan stantlara harcanan paralar, nakliye, depolama gibi maliyetler eklenir. Bu hizmetleri yapmayacak yahut layıkıyla yapmayacak, çoğu aslında matbaa olan yayıncılar fiyatları olabildiğince aşağı çeker.
Bu da tercih edilebilecek bir yöntemdir. Ancak kitabınız yayınlandıktan sonra karşılaşacağınız sürprizlere hazır olmalısınız.

 

Telif haklarınızı koruyun

-Türkiye’de yıllardır destekli yayıncılık alanında hizmet veren ve yazarlara sunduğu fiyatlar hemen hemen birbirine yakın birkaç yayınevi vardır. Karina Yayınevi de bunlardan biridir. Ve önerimiz yazarların son adımda, ortaya atılan promosyon amaçlı bin bir numaradan kurtulup, yaptığı iş, sunduğu hizmet belli bu yayınevlerinden birini tercih etmesidir.
Bu yayınevlerinin yazarlara sunduğu fiyat, şüphesiz diğerlerinden bir parça yüksektir. Çünkü kitaplar profesyonel editörlük, grafikerlik ve basım süreçlerinin ardından toplu olarak basılacaktır. Dahası, kurumsal firmaların ve sundukları profesyonel hizmetin karşılığı düşünüldüğünde bunu yadırgamamak gerekir.
Peki sadece bu mu? Hayır, asıl önemli noktaya gelelim.
Yayınevlerinin, yazarlara sunduğu fiyatlar azaldıkça, yazarlara ödeyecekleri telifler de düşecek, kimi yayınevleri –yukarıda belirttik- yazarlarına ilk baskılarında telif ödemeyeceğini bile söyleyebilecektir.
Elbette, bir yazar, kitabın haklarını telifsiz şekilde ve kitapların ancak sipariş geldikçe basılacakları bir yöntemle bir yayınevine devredebilir, bu da bir tercihtir.
Ama bu durumda; dilediğinizde kendinize istediğiniz adette kitap alamayacağınızı, yeri geldiğinde kendi kitabınızı edinmek için dahi sizden para talep edileceğini, kitabınız stoklu basılmadığı için satıp satmamasının yayıncıyı hiç ilgilendirmeyeceğini, dahası Karina ve benzeri yayınevlerinin yazarlarına ödediği %40 teliften de vazgeçmiş olacağınızı bilmeniz gerekir.

Oysa şayet kitap çıkarıyorsanız, bunun doğrusu o kitapların basılması, yazarın kendi kitabından dilediğince edinebilmesi, yeri geldiğinde kendisi de satabilmesi ya da eşine dostuna dağıtabilmesi; yayıncının aksi halde deposunda duracağını bildiği kitapları daha çok dağıtmak, daha hızlı tüketmek için çabalaması, fuarlara gerektiği kadar götürebilmesi ve yani yayıncılık çarkını doğru bir şekilde döndürebilmesidir.
Gerçek yayın faaliyeti budur.

 

En büyük hak sizin

Karina Yayınevi, tüm yazarlarımıza işte bu yayın faaliyetini önermekle birlikte, internet sitesinde kapsamlarını açıkça ifade ettiği, Ortak Paket, Online Paket, Eko Paket gibi alternatif paketlerini de yazarlarının ilgisine sunmaktadır.
Yayıncılıkta en büyük hakkın yazarda olması gerektiğine inanan ve daima yazarlarının telif oranlarını en yüksek yüzdelerde tutmayı hedefleyen Karina Yayınevi, 2017 başında hizmete sunduğu kitap satış sitesi okumaodasi.com ile yazarlarının kitaplarını Türkiye’nin dört bir yanına, ödeme kolaylığı ve hızlı kargo ile ulaştırır hale gelirken, Okuma Odası’na 2020 yılının sonunda eklediği yeni Kitapçı Girişi modülüyle kitabın yine en hızlı ve aracısız şekilde kitabevlerine ulaşmasını sağlayacak ve artık dileyen tüm kitabevi, kırtasiye vb kurumların Karina Yayınevi kitaplarına en kolay şekilde ulaşmasını çözümleyen bir teknik altyapıyı da kurmuştur.
Yayınevimizle çalışan tüm yazarlarımız şunu bilirler: Kitapları en doğru şekilde, en yüksek telifle basılacak; basılan kitapları Türkiye’nin en büyük dağıtımcıları eliyle internet siteleri ve kitabevlerine dağıtılırken, bir yandan da yayınevi bünyesindeki Okuma Odası kitap satış sitesi hem okurlara hem kitabevlerine diledikleri an kitaplara erişimi, sorunsuz şekilde sağlayacaktır. Bununla da yetinilmeyecek; başta Ankara, İstanbul ve İzmir kitap fuarları olmak üzere, yayınevimiz katıldığı tüm fuarlarda imza günü yapabilecek olan yazarımız, okuruna ulaşmak için her kanala sahip olacaktır.

Dosyanız hazırsa, sizi de her geçen gün büyüyen ailemize katılmaya davet ediyoruz…

 

 

İletişim:
Tel: 0312 433 03 58
Cep ve Whatsapp: 0544 676 72 11
E-posta: iletisim@karinakitap.com