Ankara Merkez Ofis
(0312) 433 03 58
İstanbul Temsilciliği
(0546) 867 74 40
Yazar Girişi
Yazarın arkasında duran bir yayınevi

HER AN YAZARININ ARKASINDA DURAN BİR YAYINEVİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Bu yazıyı mutlaka okuyun… 


DAĞITIM AŞAMASINDA YAZARIMIZI KADERİNE TERK ETMİYORUZ!

Yayıncılığın en zor adımı, yayınlanan kitabın dağıtılmasıdır. Bu süreçte yayınevlerinin muhatap olduğu kesim ise o kitabı satacak kitabevleri değil, kitabevlerine basılan kitabı ulaştıracak olan dağıtımcılardır. Bu nedenle iyi bir yayınevinin dağıtım kanallarının açık olabilmesi için, çalıştığı dağıtımcıların da aktif ve işlevsel olması, veri tabanlarındaki kitabevi sayısını sürekli genişleten dağıtımcılar olmaları son derece önemlidir.

Karina Yayınevi, kitapları Türkiye’nin en büyük dağıtımcılarından temin edilebilen, bu dağıtımcılarla çalışan bir yayınevidir. Yayınevimiz, yayınladığı kitapları, Final Pazarlama, Alfa Dağıtım, İnsancıl Dağıtım, Doğu Kitabevi, Emek Kitap, Prefix, Kida, İki A Dağıtım gibi büyük dağıtımcılar eliyle kitabevlerine ulaştırmaktadır. Bu dağıtımcıların internet sitelerine girerek yayınevimizi aratmanız, bunu bizzat görmeniz için de yeterli olacaktır.

Ancak, en iyi dağıtımcılarla çalışmak, her kitabın en yüksek oranda dağıtılacağı anlamına gelmemektedir. Öncelikle her kitabın, bir seyri vardır ve bu seyir çoğu zaman öngörülemezdir. Bazı kitaplar binlerce satabilirken, diğer bazılarının satış rakamları ise onlarla sınırlı kalabilir. Burada yayınevine düşen kitap çok satsın ya da az satsın o kitabın ve yazarının her an arkasında durmaktır.

Karina Yayınevi, her kitabın dağıtımında özel bir çalışma yürütmektedir. Klasik dağıtım mantığı her kitap için işlemekte, tanıtım bülteni dağıtımcılara gönderilmekte ve gelen siparişler oranında faturalı kitap çıkışları aynı gün yapılmaktadır. Ancak Karina Yayınevi, buna ek olarak, her kitabın yazarıyla o kitabın nerelerde satılırsa daha çok okura ulaşabileceğine dair bir toplantı gerçekleştirmekte; yazardan aldığı bilgiler neticesinde, önce yine dağıtımcılar eliyle, ardından gerektiğinde belirtilen bölgelerdeki kitabevlerine doğrudan ulaşarak, basılan kitabın buralara ulaşması için azami çaba sarf etmektedir.

Kimi zaman yazarlarımızdan duyuyoruz, daha önceki kitaplarının kendi yaşadıkları ilde dahi satılmadığından şikayetçi oluyorlar. Bu aslında oldukça normaldir, çünkü dağıtım mantığı, piyasa şartları ile doğru orantılıdır ve o ildeki kitapçı yeteri kadar talep görmeyip, kitabı dağıtımcıdan sipariş etmemişse, yazarın kitabı, yazarın yaşadığı ilde dahi olmayabilir.

Karina Yayınevi, dağıtım mantığının tıkandığı bu noktada yazarıyla iletişim halinde bir çalışma yürütür. Yazardan o ilde kitabının mutlaka olmasını istediği bir kitapçı varsa, onun iletişim bilgilerini ister ve adı geçen kitapçıyla doğrudan iletişime geçerek, sipariş sürecini hızlandırır. Çoğu zaman da bundan olumlu sonuç alır. Ama şunu da unutmamak gerekir; her ticari işletme kendi tercih hakkına sahiptir ve bir kitabevi bir kitabı satmak istemiyorsa hiç kimse onu buna zorlayamaz.
Karina Yayınevi, bu noktada tüm çabasıyla bu tip duvarları yıkmaya; kitabı, olması istenilen tüm noktalara ulaştırmaya çalışır; dağıtımcı ve kitabevi arasındaki süreci uzaktan izlemekle yetinmez, yazarını yalnız bırakmaz; onun için son derece önemli olan bu ilk kitapta, bir yayınevi olarak elinden gelen ne ise, yazara o oranda desteğini sunar…

KİTAPLARINIZI PİYASADAN ÇEKMİYORUZ!

Bir diğer önemli nokta…

Yayıncılık sözleşmeleri genelde bir yıl olarak yapılmakta, sözleşme sonunda satılan kitabın telifi yazara ödenmekte, satılmamış kitaplar piyasadan çekilerek, yazarın adresine gönderilmektedir.

Bu, yayıncının yükünü azaltan, ancak kitabın ömrünü sınırlayan bir yoldur. Zaman zaman, yayınladıktan bir, bir buçuk yıl sonra başka bir faktörün de etkisiyle satışı patlayan kitaplara şahit oluyoruz. Yahut, kitabın asıl kitlesine ulaşması kimi zaman bir yıldan uzun bir süre de alabiliyor. Hepsi bir yana, bir kitaba sadece bir yıl ömür biçmek –kitap satsın satmasın- bize biraz acımasızca geliyor.

Bu nedenle Karina Yayınevi, mutlaka yazarlarından da onay alarak, sözleşme süresinin dolduğu bir yılın sonunda, yine o güne dek satılmış kitapların telifini yazarına ödüyor fakat bir de bilgi paylaşıyor ve halihazırda dağıtımda olan kitap sayısını da yazara aktarıyor.

Bu kitapları –yazar istemedikçe- dağıtımdan geri çağırmıyoruz, kitabınızın internette ve kitapçı raflarındaki satışına, sizden hiçbir ek ücret talep edilmeksizin devam ediliyor; ta ki dağıtımdaki kitaplarınız tükenene ve kitabınız artık sipariş almaz hale gelene dek…

Hep altını çizdiğimiz noktayı tekrar belirtelim; Karina Yayınevi ekibi olarak, bizler yayıncılığa ticari bir faaliyet olarak değil, yeni ve iyi yazarlar keşfedebileceğimiz bir atölye çalışması olarak bakan insanlarız. Bunun yanında, hepimiz ‘yazmak’tan yola çıkmış, bir kitap yayınlatmanın, o kitaba bağlanan umutların, yayın sürecinde duyulan heyecanların, bizzat yaşayarak farkına varmış insanlarız.

Bu nedenle her kitap çalışmamızda, kendimizi yazarımızın yerine koyuyor, onun emeği ile yarattığı çalışması için yapabileceğimiz ne varsa en son noktasına kadar yapmaya çalışıyoruz…

Yazarımızın arkasında duruyoruz…

Karina Yayınevi
iletisim@karinakitap.com
0312 433 03 58