Ankara Merkez Ofis
(0312) 433 03 58
İstanbul Temsilciliği
(0546) 867 74 40
Yazar Girişi

KİTABINIZI YAYIMLATMAYA KARAR VERDİĞİNİZDE SİZİ NELER BEKLİYOR?

KİTABINIZI YAYIMLATMAYA KARAR VERDİĞİNİZDE SİZİ NELER BEKLİYOR, HANGİ KARARLARI VERMENİZ GEREKİYOR?
Kitap basım ücretleri, telif oranları, ödeme dönemleri ve merak ettiğiniz her şey…

Kitabınızı tamamladınız ve dosyanızı yayımlamak üzere sizin için en doğru yayınevi arayışınıza başladınız.

-Yıllardır yazarlarımızdan dinlediğimiz hikâyeler ve başlarından geçmiş gerçek olayları düşünerek diyebiliriz ki:
“Önce kurumsal, bilinen bir yayınevi ile çalışın.”
Bu ne demek?
Bir yayıncılık sertifikası alan herkes, yayınevi sahibi olma iddiasında bulunabilir. Ancak editörüyle, grafikeriyle, yayın yönetmeniyle, yayın dünyasındaki bilinirliği, fuar firmalarınca tanınırlığı, dağıtımcılarla olumlu ilişkileri, matbaasıyla ve önceki işleriyle size kendisini anlatabilen bir yayınevi, bu zorlu yolculuğu sizin için kolaylaştıracak, ileride doğabilecek sorunlarda da karşınızda kurumsal bir yapı bulmanızı sağlayacaktır.
Yayıncı olduğu iddiasındaki nice kişinin mağdur ettiği onlarca yazarımız oldu bugüne kadar, aman dikkat!
Çalışmayı düşündüğünüz adı sanı belli kurumsal yayınevlerini listelediniz, ilk görüşmelerinizi yaptınız ve size sundukları teklifleri, verdikleri bilgileri toparladınız. Karşınıza şöyle bir manzara çıkacak:

-Bu yayınevlerinden bir kısmı ‘Kitabınızı ücretsiz basma’ teklifini sunacak, bir kısmı ücretli basacağını söyleyecek ama istediği ücret diğerlerinden daha düşük bir rakam olacak, büyük bir kısmı birbirine yakın rakamlar sunacak ve bu rakamlar diğerlerinden bir parça yüksek olacak.
Ne demek bunlar? Hemen açıklayalım:
Daha önce yayımlanmış ve başarı yakalamış bir kitabınız yoksa, yayın dünyasında adınız henüz bilinmiyorsa ve destekli yayıncılık firması sizin kitabınızı ücretsiz basacağını söylüyorsa biliniz ki, ya gerçekten ücretsiz basmayacaktır ya da basmayacaktır!
Açıklayalım:
Bu yeni bir moda aslında, ‘Kitabınızı ücretsiz basıyoruz’ ve böylece reklam yapan yayınevlerinin bir kısmı dürüstçe bunun açıklamasını yapıp, ücretsiz basıyoruz demesine rağmen yayın aşamasında sizden para talep edileceğini(!) söylerken, bir kısmı bunu dahi söylemeden çirkin bir reklam kampanyası yürütebilmektedir. Yani aslında demek istedikleri, ‘Ücretsiz basıyoruz değil, ücret alıyoruz ama bunu güzel bahanelendiriyoruz’dur (Yayınevi olarak sadece matbaa, editör, grafiker maliyetlerini sizden alıyoruz, biz kâr etmiyoruz(!))
Buradaki asıl önemli nokta şudur: Sizden ücret almadan kitabınızı basacağını söyleyip, ardından ücret talep eden ve bunu bahanelendiren yayınevlerinin çoğu ilk baskılar için yazara telif ödemez ancak ikinci baskı olursa, ondan küçük bir yüzdeyle yazarın telifi olacağını belirtirler. Yani kitabınızın haklarının tamamını alırlar.
Son olarak, kitabınızı bir seferde 500 ya da 1000 adet basmayacaklarını da söyleyelim ki işleyişi tam olarak anlayın. Telifi bedelsiz şekilde sizden alınan kitabınızın, sanki gerçekten yayınlanmış gibi bir tanıtım bülteni hazırlanır, dağıtıcılara gönderilir ve gelen siparişler doğrultusunda günlük olarak, 5, 10, 15, 50 –o gün kaç siparişiniz- varsa kitabınız dijital baskı makineleriyle basılır. Yani ancak zaten satılmış kitabınızın baskısı yapılır ve sizden telif hakkı ödemeksizin hakları alınan kitabınız doğrudan satış adedi oranında basılarak yayıncıya kâr sağlar.
Bu elbette tercih edilebilecek bir yoldur, ancak iddia edilenin aksine, yayıncılığın ticarete en çok bulaştığı ve yayıncılığın temel felsefesinin en çok terk edildiği bir yoldur.

-Bir diğer grup yayınevi, size kitaplarınızı toplu halde basacağını, dağıtımı yapacağını vs söyleyecek ancak benzerlerinden çok daha düşük bir fiyat teklifi sunacaktır.
Neden?
Cevabı çok basit, maliyetler ortaya çıkarken, temel gider matbaa ve kağıt masrafıdır. Bunun üzerine grafiker, editör, yayın yönetmeni, fuarlarda tutulan stantlara harcanan paralar, nakliye, depolama gibi maliyetler eklenir. Bu hizmetleri yapmayacak yahut layıkıyla yapmayacak, çoğu aslında matbaa olan yayıncılar fiyatları olabildiğince aşağı çeker.
Bu da tercih edilebilecek bir yöntemdir. Ancak kitabınız yayınlandıktan sonra karşılaşacağınız sürprizlere hazır olmalısınız.

-Türkiye’de yıllardır destekli yayıncılık alanında hizmet veren ve yazarlara sunduğu fiyatlar hemen hemen birbirine yakın birkaç yayınevi vardır. Karina Yayınevi de bunlardan biridir. Ve önerimiz yazarların son adımda, ortaya atılan promosyon amaçlı bin bir numaradan kurtulup, yaptığı iş, sunduğu hizmet belli bu yayınevlerinden birini tercih etmesidir.
Bu yayınevlerinin yazarlara sunduğu fiyat, şüphesiz diğerlerinden bir parça yüksektir. Çünkü kitaplar profesyonel editörlük, grafikerlik ve basım süreçlerinin ardından toplu olarak basılacaktır. Dahası, kurumsal firmaların ve sundukları profesyonel hizmetin karşılığı düşünüldüğünde bunu yadırgamamak gerekir.
Peki sadece bu mu? Hayır, asıl önemli noktaya gelelim.
Yayınevlerinin, yazarlara sunduğu fiyatlar azaldıkça, yazarlara ödeyecekleri telifler de düşecek, kimi yayınevleri –yukarıda belirttik- yazarlarına ilk baskılarında telif ödemeyeceğini bile söyleyebilecektir.
Elbette, bir yazar, kitabın haklarını telifsiz şekilde ve kitapların ancak sipariş geldikçe basılacakları bir yöntemle bir yayınevine devredebilir, bu da bir tercihtir.
Ama bu durumda; dilediğinizde kendinize istediğiniz adette kitap alamayacağınızı, yeri geldiğinde kendi kitabınızı edinmek için dahi sizden para talep edileceğini, kitabınız stoklu basılmadığı için satıp satmamasının yayıncıyı hiç ilgilendirmeyeceğini, dahası Karina ve benzeri yayınevlerinin yazarlarına ödediği %40 teliften de vazgeçmiş olacağınızı bilmeniz gerekir.

Oysa şayet kitap çıkarıyorsanız, bunun doğrusu o kitapların basılması, yazarın kendi kitabından dilediğince edinebilmesi, yeri geldiğinde kendisi de satabilmesi ya da eşine dostuna dağıtabilmesi; yayıncının aksi halde deposunda duracağını bildiği kitapları daha çok dağıtmak, daha hızlı tüketmek için çabalaması, fuarlara gerektiği kadar götürebilmesi ve yani yayıncılık çarkını doğru bir şekilde döndürebilmesidir.
Gerçek yayın faaliyeti budur.

Karina Yayınevi, tüm yazarlarımıza işte bu yayın faaliyetini önermekle birlikte, internet sitesinde kapsamlarını açıkça ifade ettiği, Ortak Paket, Online Paket, Eko Paket gibi alternatif paketlerini de yazarlarının ilgisine sunmaktadır.
Yayıncılıkta en büyük hakkın yazarda olması gerektiğine inanan ve daima yazarlarının telif oranlarını en yüksek yüzdelerde tutmayı hedefleyen Karina Yayınevi, 2017 başında hizmete sunduğu okumaodasi.com ile yazarlarının kitaplarını Türkiye’nin dört bir yanına, kapıda ödeme, kredi kartına taksit gibi kolaylıklarla ulaştırıp, tüm yazarlarına altı ayda bir ya da yılda bir değil, her ay düzenli telif ödemesi alma imkânını da sunmuştur.
Okumaodasi.com ve aylık düzenli telif geliri elde etmeye dair detaylı bilgiyi buraya tıklayarak alabilirsiniz.

İletişim:
Tel: 0312 433 03 58
Tel/2: 0546 867 74 40
E-posta: iletisim@karinakitap.com