Karina Yayınevi, uzman editöryel kadrosunca yayına hazırlanan kitapların dağıtım-satış ve pazarlama ağlarının işlerliği konusunda üst düzey çaba harcamaktadır. Bünyesinde bir de geleneksel yayıncılık firması bulunduran ve bu firma aracılığıyla profesyonel-deneyimli yazarların da kitaplarını yayımlayan Karina Yayınevi, aynı dağıtım ağını Karina yazarlarına da sunmakta, satış ve pazarlama alanında profesyonel-deneyimli yazarlarına gösterdiği özenin aynısını Karina yazarlarına da göstermektedir.

Tüm dağıtımcılardan temin edilebilir kitaplar

Alanının en önde gelen kuruluşları olan D&R, Odak Dağıtım ve Kıta Dağıtım’la doğrudan çalışan Karina Yayınevi, bununla yetinmemekte, bu üç ana dağıtımcısı üzerinden, Final Pazarlama, İkiA Dağıtım, Kida Dağıtım, Artı Dağıtım, Prefix, Birleşik Dağıtım ve Ulucan Dağıtım aracılığıyla da kitaplarını en kolay şekilde temin edilebilir kılmaktadır.

Talep beklemeksizin kitabevlerine dağıtım

Karina Yayınevi, kurumsal bilinirliği ve yayıncılık örgütlerindeki kimliğiyle 2024 başından itibaren yayımladığı tüm kitapları 20 Penguen Kitabevi mağazasına, talep beklemeksizin göndermeye başlamıştır. Kitap satışlarının internet sitelerine hapsolduğu, kitapla okurun fiziksel buluşmasının günden güne imkânsızlaştığı bir dönemde, bu Karina yazarları için en önemli ayrıcalıktır.

Sınırsız dağıtım olanağı

Dağıtım ağımızla, kitaplarınızı D&R mağazaları, Remzi Kitabevleri, Dost Kitabevleri gibi büyük kitapçıların yanında irili ufaklı, birçok şehirden birçok kitapçı rafına ulaştırabileceksiniz. Bunun yanında, İdefix, D&R, BKM Kitap, Kitapsepeti, Babil, Pandora başta olmak üzere, sayısını bizim de bilmediğimiz online satış noktalarından kitabınız erişilebilir olacak. Tüm bunların dışında, uluslarası satış yapan sitelerde de kitabınız satışa çıkacak ve talep edilen her yere ulaşma imkânı bulacak.

Kitap fuarları

Karina Yayınevi için, kitap fuarları ayrıca önemli. Katıldığımız her fuarı geniş yazar ailemizle bir şenlik havasında geçirirken, özellikle düzenlediğimiz onlarca imza günüyle, hem yazarlarımızın kitap satışlarına katkı koymaya hem de yazarlarımızı okurlarıyla buluşturmaya çabalıyoruz. Katıldığımız kitap fuarların için yazarlarımızdan herhangi bir ek ödeme talep etmiyoruz. Fuarlara katılıyormuş gibi görünüp, sadece İstanbul Kitap Fuarı’na da katılmıyoruz. Başta, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Kocaeli kitap fuarları olmak üzere, ülkemizin önde gelen tüm fuarlarında özel tasarlanmış standımızla yerimizi alıyor, yazarlarımızı da en güzel ve doğru şekilde okurlarıyla buluşturuyoruz.

En önemli nokta: Sorunsuz satış ve dağıtım altyapısı

Karina Yayınevi olarak, mevcut ağımızı sürekli genişletmek üzerine kafa yoran bir ekibiz. Bu nedenle 2017 yılı başında e-ticaret sitemiz okumaodasi.com’u hizmete soktuk ve yazarlarımızın kitaplarını doğrudan satmaya başladık. Ancak e-ticaret altyapımız bununla sınırlı değil.

Özellikle sitemizde yer alan “Kitapçı Girişi” ile okurlara kitap ulaştırmanın yanında kitabevleri ve kırtasiyelere dahi doğrudan satış yaparak, yayımladığımız herhangi bir kitabın Türkiye’nin herhangi bir kitap satış noktasına ulaşamama ihtimalini ortadan kaldırmış olduk. Özetle: Kitaplarımız, talep eden her kitap satış noktasına, en kısa sürede, sorunsuz şekilde ve doğrudan yayınevimizin kontrolünde de ulaşabiliyor.

Artık yedinci yılında çok önemli satış rakamları yakalayan ve okurlarımızın da benimsediği internet sitemiz Okuma Odası aracılığıyla, ayrıca okurlarımıza küçük sürprizler de yapıyoruz. Örneğin, dileyen yazarlarımız, kitaplarını okurlarına imzalı şekilde ulaştırma şansına da sahip!

Buraya dikkat!

Başta belirttiğimiz gibi, Karina Yayınevi, genişleyen ağıyla, yazarlarına mümkün olan en geniş dağıtım, satış ve pazarlama olanaklarını sunmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte, yayıncılık piyasasının ne denli zor şartlar içerdiğini, her gün yayınlanan yüzlerce kitaptan çok azının istenilen başarıya eriştiğini de asla unutmamak gerekir. Bu nedenle Karina Yayınevi de, tüm diğer yayınevleri gibi, elinden gelen çabayı en üst düzeyde göstermenin ötesinde bir satış garantisi verme “aldatmacılığından” itinayla uzak durur. Türkiye yayıncılık şartlarında bir kitabın ne denli başarılı olup olamayacağını kestirmek gerçekten güçtür. Örneğin bir kitabınızın basılmasının hemen ardından tükenmesi, diğer kitabınızınsa dağıtımcı depolarına hapsolması (Çünkü kitabevleri, kitapları kendi talepleriyle dağıtımcılardan getirtmekte, fiziki şartlar dahilinde, raflarını kendi belirledikleri kitaplarla doldurmaktadırlar.) hiç mi hiç şaşırtıcı değildir. Burada önemli olan çalıştığınız yayıncının mümkün olan en iyi hizmeti size sunmuş olması ve kitabınızın okura ulaşmasında elinden geleni yapmış olmasıdır. Karina Yayınevi, yayınladığı her kitap için bu hizmeti ve çabayı en üst düzeyde ortaya koymaktadır.

Yazarların burada unutmaması gereken nokta, yayınevi ne yaparsa yapsın, dağıtım ağı ne kadar geniş olursa olsun talep görmeyen bir kitabın bu dağıtım ağını etkin bir şekilde kullanma ve kitapçı rafına çıkma şansının son derece düşük olduğu gerçeğidir.

Satış Takip Sistemi:

Karina Kitap, tüm yazarlarını bu uzun süreçlere dahil etmekte, yayınevinden kitap çıkartan tüm yazarlara internet sitesinde bulunan satış takip özelliğini kullanma hakkı tanımaktadır. Yayınevi yazarına bir şifre verir ve yazar bu şifre ile giriş yaparak kitabının dağıtım sürecini aylık olarak takip eder.