Ankara Merkez Ofis
(0312) 433 03 58
İstanbul Temsilciliği
(0546) 867 74 40
Yazar Girişi

Destekli Kişisel Yayıncılık Üzerine

Destekli Kişisel Yayıncılık Üzerine

Profesyonel bir yazar olmak için bazen en iyi yol, yayınevlerinden gelecek telefonu beklemek değildir!

Önünde En Çok Beklenilen Kapı:
George Bernard Shaw, James Joyce, Honore de Balzac, George Orwell, Proust, Victor Hugo, Nabokov ve bugün büyük isimleri önünde saygıyla eğildiğimiz birçok yazarın, tanınır olmadan önce, çalışmalarının birçok yayınevi tarafından reddedildiğini biliyor muydunuz? Bu bilgi dışarıdan şaşırtıcı olabilir elbet, ama yayıncılık dünyasının kapısını araladığınızda oradakilerin bu bilgiyi çok da şaşırtıcı bulmayacaklarını görebilirsiniz. Yayınevlerine hemen her gün, onlarca farklı yazar yahut yazar adayından onlarca farklı kitap dosyası ulaşır. En geniş profesyonel kadrolara sahip yayınevlerinin dahi gelen dosyalarının çokluğu göz önüne alındığında zorlandıkları ve her kitap dosyasına hak ettiği değeri veremediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Geleneksel yayıncılık dediğimiz bu yayın düzeneği içinde sizin de üzerine büyük emek harcayarak oluşturduğunuz dosyanızla yukarıda bahsettiğimiz, ‘gözden kaçanlar’ arasına girmeniz olasıdır.

Bunun yanında yayın sektörünü günden güne daha da zorlayan ekonomik şartlar, çalışmanız editörlerin masasında kendisine yer bulsa dahi, dosyanızın yayınlanma olasılığını düşürmektedir. Birkaç büyük yayınevini saymazsak, orta ve küçük ölçekli yayınevleri arasında, daha önce yayınlanmış herhangi bir dosyası bulunmayan ve ilk çalışmasıyla yayın dünyasında yerini almaya çalışan yazar adaylarının şanslarının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür yayınevleri, sonuçta bir ticari risk olan yeni yazar kitabı yayınlama konusunda bir kat daha temkinli olacaktır.

Geleneksel yayıncılık –buna profesyonel yazarlık da diyebiliriz- tüm artılarının yanında o ilk kapının önünde en çok beklenilen ve bazen kapının hiç açılmadığı bir yayıncılık türüdür.

Kendi Yolunuzu Kendiniz Açın:
Geleneksel yayıncılığın zorluklarına değindikten hemen sonra, tüm bu zorlukları kendi çabanızla aşabileceğinizi de müjdeleyelim.

Bir yayınevinin üstlenmiş olduğu rolü üstlenerek her yazar kendi kitabını yayınlayabilir elbette. Ama bu cümle sanıldığından biraz daha zor bir yolu ifade etmektedir: Profesyonel bir yayınevi yazardan kitap dosyasını aldıktan sonra dosyayı önce editöryel bir çalışmadan geçirir, bu çalışma sonunda dosyanız en doğru şekilde hazırlanmış bir kitaba dönüşür ve başta imla hataları olmak üzere teknik yönden eksikleri, hataları giderilir. Ardından kitabınız dizgiye girerek matbaa için hazırlanırken aynı anda kitabınızı okura en iyi anlatacak bir görsel tasarımla, kapak çalışmaları devam eder. Kültür Bakanlığı’na ISBN ve bandrol başvuruları yapılır. Matbaa sürecinin ardından, en doğru ve en yetkin dağıtımcılarla çalışılarak kitaplarınızı okurlara ulaştıracak kitapçı raflarına doğru yolculuk başlar.
Tüm bunları, işi yazmak olan birinin tek başına yapabilmesi ise pek mümkün değildir. İşte, Destekli Kişisel Yayıncılık firmaları tam da burada devreye girer. Karina Kitap, yıllardan gelen birikimi ve profesyonel yayıncılıktan taşıdığı deneyimiyle yolun başında olan yahut artık kendi kitaplarını kendileri yayınlatma kararı almış yazarlara kapsamlı destek sunmaktadır.

Artık siz de kitap dosyanızın okunup okunmadığını dahi bilmeksizin yıllarınızı geçirmek yerine, belirli bir ücret karşılığında dosyanıza profesyonel yayıncılık ciddiyetiyle yaklaşacak, dosyanızı yayına hazırlayacak ve onu okurlara ulaştıracak bir yayınevi ile çalışabilirsiniz.

Buraya dikkat: Şunu asla unutmayın, Karina Kitap, Destekli Kişisel Yayıncılık sunmasının yanında, bünyesinde geleneksel yayıncılık yapan başka yayınevlerinin de bulunduğu bir çatı altındadır. Bu nedenle, Karina Kitap’la çalışan başarılı bireysel yayıncıların, profesyonel yayıncılığa yürüyecekleri mesafe de bir o kadar kısadır.