Ankara Merkez Ofis
(0312) 433 03 58
İstanbul Temsilciliği
(0546) 867 74 40
Yazar Girişi

Dağıtım Satış Pazarlama

Dağıtım Satış Pazarlama

Karina Kitap, uzman editöryel kadrosunca yayına hazırlanan kitapların dağıtım-satış ve pazarlama ağlarının işlerliği konusunda üst düzey çaba harcamaktadır. Bünyesinde bir de geleneksel yayıncılık firması bulunduran ve bu firma aracılığıyla profesyonel yazarların da kitaplarını yayınlayan Karina Kitap, aynı dağıtım ağını müşterilerine de sunmakta, satış ve pazarlama alanında profesyonel yazarlarına gösterdiği özenin aynısını müşterilerine de göstermektedir.

Emek Dağıtım, İkiA Dağıtım, Doğu Dağıtım-Kitabevi, Kıta Dağıtım, Kida Dağıtım, Artı Dağıtım, Prefix ve İnsancıl Sahaf’la çalışan Karina Kitap, mevcut dağıtım ağını her geçen gün geliştirerek yazarlarına sunduğu satış imkanlarını arttırmayı hedeflemektedir. Son olarak PTT’nin KitapNetwork projesine de dahil olan Karina Kitap, yayınladığı kitapların, Türkiye genelinde 4200 PTT şubesinden herhangi bir ek kargo ücret vb. eklenmeksizin sipariş edilebilir hale gelmesini sağlamıştır.

Dağıtım ağımızla, kitaplarınızı D&R mağazaları, Remzi Kitabevleri, Kitapsan şubeleri, Dost Kitabevleri gibi büyük kitapçıların yanında irili ufaklı, birçok şehirden birçok kitapçı rafına ulaştırabileceksiniz. Bunun yanında, İdefix, Kitapyurdu, D&R, Pandora başta olmak üzere, sayısını bizim de bilmediğimiz online satış noktalarından kitabınız erişilebilir olacak. Tüm bunların dışında, Karina Kitap, yıl içinde katıldığı tüm fuarlarda, yayınlamış olduğu kitapların satış ve pazarlamasını yapacak olup, buralarda yapılacak satışın tüm gelirini de yazarlarına aktaracaktır.

Başta belirttiğimiz gibi, Karina Kitap, genişleyen ağıyla, yazarlarına mümkün olan en geniş dağıtım, satış ve pazarlama olanaklarını sunmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte, yayıncılık piyasasının ne denli zor şartlar içerdiğini, her gün yayınlanan yüzlerce kitaptan çok azının istenilen başarıya eriştiğini de asla unutmamak gerekir. Bu nedenle Karina Kitap da, tüm diğer yayınevleri gibi, elinden gelen çabayı en üst düzeyde göstermenin ötesinde bir satış garantisi verme aldatmacılığından itinayla uzak durur. Türkiye yayıncılık şartlarında bir kitabın ne denli başarılı olup olamayacağını kestirmek gerçekten güçtür. Örneğin bir kitabınızın basılmasının hemen ardından tükenmesi, diğer kitabınızınsa dağıtımcı depolarına hapsolması (Çünkü kitabevleri, kitapları kendi talepleriyle dağıtımcılardan getirtmekte, fiziki şartlar dahilinde, raflarını kendi belirledikleri kitaplarla doldurmaktadırlar.) hiç mi hiç şaşırtıcı değildir. Burada önemli olan çalıştığınız yayıncının mümkün olan en iyi hizmeti size sunmuş olması ve kitabınızın okura ulaşmasında elinden geleni yapmış olmasıdır. Karina Kitap, yayınladığı her kitap için bu hizmeti ve çabayı en üst düzeyde ortaya koymaktadır.

Yazarların burada unutmaması gereken nokta, yayınevi ne yaparsa yapsın, dağıtım ağı ne kadar geniş olursa olsun talep görmeyen bir kitabın bu dağıtım ağını etkin bir şekilde kullanma ve kitapçı rafına çıkma şansının son derece düşük olduğu gerçeğidir.

 

Satış Takip Sistemi:

Karina Kitap, tüm yazarlarını bu süreçlere dahil etmekte, yayınevinden kitap çıkartan tüm yazarlara internet sitesinde bulunan satış takip özelliğini kullanma hakkı tanımaktadır. Yayınevi yazarına bir şifre verir ve yazar bu şifre ile giriş yaparak kitabının satış dağıtımını günlük olarak takip eder.